W tym krótkim wpisie z serii wpisów technicznych odpowiem na trzy pytania dotyczące cokołów: jak zamontować cokół, jak wyliczyć jego wymiary oraz jak dopasować go do reszty elementów.

O cokole często myśli się, dopiero jak kuchnia już swoi na swoim miejscu. Sam tak miałem i dopiero później go domawiałem.

Pierwsze pytanie — jakiej szerokości ma być cokół? Zazwyczaj nóżki ustawia się na 10 cm, wtedy cokół najlepiej dać 9,7 cm, żeby mieć zapas na ewentualną regulację szafek. Jeżeli kuchnie masz wyższą, czyli nóżki mają 15 cm, wtedy cokół powinien mieć 14,7 cm. Pamiętaj, że najlepiej, aby cokół był od spodu oklejony (zapobiegnie puchnięciu) dlatego te wymiary są już razem z okleiną.

Drugie pytanie — jak długi powinien być cokół? W zależności jak wygląda Twoja kuchnia, możliwości jest kilka:

1. Kuchnia w literę L — zakończenie z jednej strony lodówką, ścianą lub słupkiem

Kuchnia L otwarta

Przy takiej kuchni jeden cokół możesz zrobić dłuższy, bo masz zapas miejsca i nie musi być idealny. Z jednej strony będzie się równał z szafką lub dolegał do słupka/lodówki. A drugi koniec będzie wchodził w głąb ciągu szafek.

Natomiast drugi cokół też musisz zamówić trochę dłuższy i dociąć go na miejscu. Dlaczego ? Bo nie będzie łatwo wyliczyć, ile powinien mieć długości. Nóżki mogą być zamontowane w innej odległości, plus dochodzi jeszcze sama grubość obejm do montażu, więc nie jest łatwo to wyliczyć. Pamiętaj, że pod zmywarką też stosuje się cokół, wiec zrób go odpowiedniej długości.

2. Kuchnia w literę L — zakończenie szafką lub słupkiem nie do podłogi

Kuchnia L 4 cokoły

Tu sytuacja jest trochę analogiczna do pierwszej, czyli robisz 2 cokoły z pewnym naddatkiem. Jeden będziesz mógł przesunąć, żeby go dopasować a drugi dotniesz.

Dodatkowy element to cokół boczny, czyli ten, który zasłoni nóżki od boku kuchni. Najlepiej zrób go długości 60 cm. To zdecydowanie za dużo, bo pewnie potrzebny będzie taki długości 55-57 cm, ale ten cokół również dotniesz na miejscu. Ucinając koniec od strony ściany, dopasujesz go sobie idealnie do kuchni. Do ciebie należy decyzja czy cokół boczny będzie dotykał do długiego cokołu prostego, czy może to on będzie dłuższy, a drugi cokół będzie go dotykał z boku.

3. Kuchnia prosta między ścianami

Kuchnia prosta

Kuchnia jest prosta więc i cokół prosty. Najlepiej z naddatkiem 😉 mając 4 szafki po 60 cm, teoretycznie możesz zamówić element długości 240 cm, ale może okazać się o kilka mm za krótki z uwagi na to, że szafki nie zawsze są między sobą idealnie skręcone. Przyjmuje się 1 mm zapasu na każdą szafkę, czyli powinno być 4 mm zapasu. Z drugiej strony drobny luz zawsze jest potrzebny, bo nie wszystko da się zrobić na styk.

4. Kuchnia prosta widoczna z jednej strony

Cokół prosty po całości kuchni. Może być długości równej całemu ciągowi szafek, czyli 4 szafki 60 cm to cokół 240 cm. Utniesz go na miejscu od strony ściany, żeby dopasować długość. Drugi cokół boczny zakup o długości 60 cm i tez dotniesz go na miejscu od strony ściany

Trzecie pytanie to sam montaż. Jak zamontować cokół ?

Cokół montuje się na specjalne zatrzaski. Przykręca się podstawkę zatrzasku, wsuwamy zatrzask a jego okrągła część po prostu łapie nóżkę. Musisz więc zamontować w cokole tyle klipsów, ile masz nóżek (lub montować co drugą).

Najłatwiej położyć sobie cokół na płasko przed szafkami i ołówkiem odznaczyć sobie gdzie jest środek nóżki. Później w tych miejscach przykręcić podstawki klipsów. Gdy wszystko przykręcisz, wystarczy już tylko włożyć cokół na jego miejsce, czyli wpiąć wszystkie klipsy na nóżki.

Podsumowanie

Montaż cokołu to najczęściej zwieńczenie kuchni więc gratuluję końca. Jeżeli w tym krótkim poradniku nie ma jakiejś informacji, której szukasz, napisz w komentarzu — uzupełnimy.