Ostatnio w komentarzach padło pytanie jak wyliczam formatki i skąd wiem co później, do czego pasuje. Jest to dość proste, jak się raz zobaczy co do czego. Śpieszę więc z odpowiedzią.

Najpierw projekt. Wydaje się oczywiste, ale często się zastanawiacie nad tym, że najpierw trzeba wiedzieć, co jest możliwe a dopiero później robić projekt. Te dwie rzeczy się przenikają. Jeśli będzie w projekcie coś, czego nie potrafisz zrobić, to zmienisz to na coś innego lub douczysz się o tym elemencie i go wykonasz. Trochę wiary w siebie zawsze pomaga. Więc musisz mieć projekt.

Formatki rozpisuję szafka po szafce. Później zbierzesz wszystkie w jeden plik Excel (bo w nim wyślesz zamówienie do hurtowni) i będziesz widział, które formatki się powtarzają (na przykład boki szafek).

Każda szafka jest zbudowana tak samo. Wyjątkiem jest szafka narożna, o której może zrobię osobny wpis, choć ona też składa się z tych podstawowych elementów co każda szafka, czyli:

  1. Wieniec dolny
  2. dwa boki
  3. belki górne (wieniec górny przy szafkach wiszących)
  4. plecy

Wieniec dolny — znajduje się między bokami. Jest też opcja robienie go jako cała szerokość szafki, ale nie komplikuj sobie obliczeń przy pierwszej kuchni :), wieniec dolny jest między bokami więc jak masz szafkę 600, to musisz odjąć dwie grubości płyty od tego wymiaru, żeby mieć szerokość wieńca. Płyta ma 18 mm. Wieniec będzie miał więc 600 – 18 – 18 = 564 mm szerokości. Przy takim wieńcu całkowity wymiar szafki to będzie właśnie 600 mm. Głębokość wieńca to głębokość całej szafki (o czym później)

Boki — ich wysokość to wysokość całego korpusu a głębokość to głębokość całego korpusu

Belki górne — czyli w szafkach stojących dwie belki, które przykręca się na górze szafki, żeby była stabilna, a jednocześnie nie trzeba wtedy stosować pełnego wieńca jak na dole. Belka ma więc szerokość wieńca dolnego (szafka 600 to belki szerokości 564 mm tak jak wyżej). A ich głębokość to 100 mm

Plecy — tu już zależy czy plecy będziesz nabijał z tyłu szafki, czy robił tak zwane „wręgi”, czyli nacięcia w bokach szafki, w które się wsuwa plecy. Ja zawsze nabijałem po prostu płytę HDF na tył szafki więc wymiar moich pleców to wysokość szafki – 10 mm i szerokość szafki – 10 mm

Szerokość

Stolarze (i hurtownie) posługują się wymiarami w milimetrach. Dlatego szafka 60 cm to u nich tak zwana 600. I analogiczne każdy wymiar przenosimy na mm. Szerokości szafek będziesz znał z projektu. Natomiast często pada pytanie, jakiej głębokości powinna być szafka i jakiej wysokości.

Głębokość

Blat ma 60 cm. Musisz zostawić trochę miejsca, żeby wystawał za fronty twoich szafek, bo to ładniej wygląda i zabezpiecza je przed kapiącą wodą. Odejmijmy wiec 20 mm. Zostaje 580 mm. Musisz uwzględnić grubość frontów w całym wymiarze szafki więc to kolejne 20 mm. Zostaje 560 mm. Teoretycznie mógłbyś zrobić tej głębokości korpusy i mieć bardzo pojemne szafki.

Ryzyko jest jednak takie że gdy ściana nie będzie prosta, to będzie widać to po meblach. I najważniejsza kwestia to instalacje za szafkami. Podłączenie płyty elektrycznej, zmywarki, opływy. Dobrze jest mieć za szafkami pusta przestrzeń, w której możesz schować te wszystkie instalacje, nie niszcząc szafek z tyłu.

Dobra praktyka jest zostawienie 5 cm miejsca za szafkami. Czyli idąc od początku, 600 – 20 mm – 20 mm- 50 mm = 51 cm (510 mm). I na taki wymiar Stolarz zazwyczaj zrobi Ci zabudowę. Teraz już wiesz czemu 🙂

Wysokość

Standardowa wysokość korpusu meblowego to 720 mm. Już wyjaśniam czemu. Do tego wymiaru dochodzi wysokość nóżek, czyli 10 cm, i grubość blatu, czyli 36 mm. Mamy więc 720 + 100 + 36 = 856 mm. Jest to dość uniwersalna wysokość, na której znajduje się blat roboczy.

W swoim projekcie to z tym wymiarem pewnie będziesz miał zagadkę. Przykładowo jeśli chcesz mieć blat wyżej, bo jesteś wysoką osobą lub chcesz, żeby blat jednocześnie był parapetem w oknie, które jest ciut wyżej.

Jeśli chcesz mieć blat wyżej, to rozwiązania są dwa. Wyższe nóżki lub korpusy. Wydaje się, że wyższe nóżki nie mają sensu, skoro można mieć wyższą i bardziej pojemną szafkę, ale jest jedna przyczyna, dla której czasem można się nad tym zastanowić — zmywarka.

Zmywarki niestety nie są na wymiar i zawsze są takie same. Wchodzą pod blat dostosowany do korpusów 720 mm. Zazwyczaj trzeba je podnieść na nóżkach, bo można je montować nawet do niższych blatów. Niestety nie da się jej podnieść przykładowo o kolejne 5-10 cm. Dlatego są dwa wyjścia. Stawiasz zmywarkę na jakimś mini podeście, lub robisz nad zmywarką szufladę/pustą przestrzeń. Opcja z szufladą jest częściej wybierana, bo to zawsze kolejne miejsce na przechowywanie. Pamiętaj tylko ze najlepiej kupić zmywarkę z „frontem ślizgowym” wtedy nie musisz podcinać cokołu i masz pewność, że wszystko będzie ładnie wyglądało

Zrobię to na przykładzie, żeby było łatwiej.

  1. Szafka dolna 600
  2. Szafka wisząca 600

Jedna rzecz, w której możesz się pogubić, czyli nazewnictwo długość, szerokość, głębokość. W hurtowni DŁUGOŚĆ to zawsze większy wymiar formatki, który idzie według słojów. W przypadku korpusów nie jest to aż tak istotne, co innego jakbyś robił z płyty na przykład fronty meblowe i chciałbyś, żeby słoje były pionowo :). Teraz się tym nie przejmuj. Pamiętaj ze DŁUGOŚĆ to dłuższy wymiar dla hurtowni.

Szafka dolna 600

  1. Wieniec dolny długość (600 – 18 -18) 564 mm na szerokość 510 mm (czyli głębokość mojej szafki)
  2. 2 x bok – 720 mm x 510 mm (czyli całkowita wysokość i głębokość szafki)
  3. 2 x belka – 564 × 100 (długość wieńca i szerokość standardowa belki)
  4. Plecy 710 × 590 mm (wysokość szafki i jej szerokość minus 1 cm)

Wisząca 600

  1. 2 x wieniec – 564 × 350 szafka wisząca ma 2 wieńce, bo na górze nie ma blatu. Plus jest płytsza od stojących 350 mm to standardowy wymiar, możesz go sobie zwiększać, ale uważaj, żeby nie stukać nosem w szafki 🙂
  2. Boki 900 × 350 (wysokość szafek górnych dobierasz już sam. Może masz dwa rzędy po 60 cm lub szafki 120 cm wysokości).
  3. Plecy 890 × 590

Samo składanie idzie najlepiej, jak masz posortowane elementy z hurtowni. Wieńce, boki i belki zbierz w osobne miejsca, najlepiej wymiarami od najmniejszych do największych.

Otwierasz projekt, i zbierasz elementy do pierwszej szafki. Dobrze jest mieć gdzieś oznaczenie na projekcie szafka nr 1, nr 2 itd. A na kartce obok rozpisane formatki. Wtedy nie musisz na nowo wyliczać którego wymiaru w swoich formatkach szukać 😎

I to tyle z zamawiania i składania formatek. Jeśli coś nie do końca wytłumaczyłem, pisz w komentarzu. Rozbuduję wpis o te wyjaśnienia

Your Content Goes Here